www.PRAMENY.net občerstvení pro duši

Hry - kategorie

Zdravím z nových Pramenů, na stránkách ještě pracujeme takže vše ještě není úplně dokončené. Bohužel nebylo možné přenést hodnocení a komentáře ze staré verze, začínáme tedy nanovo.

Právě přítomno: 54 hostů a žádný člen

Vánoční "tradice"

: ***** (0, 0 Votes)

Musím přiznat, že nejsem přítelem klasických (rozuměj pohanských) vánočních tradic. Tím myslím třeba krájení jablek s hrozbou úmrtí v příštím roce, najde-li člověk kříž místo hvězdičky, louskání ořechů a podobně.... Moje máma je naopak milovníkem tradic a také se tradičně strhá při vánočním úklidu celého domu.

vánoční Poté co jsme se s Alanem vzali a narodila se nám Bára, rozhodli jsme se mít Vánoce u nás doma a pozvali jsme celou moji rodinu i s oběma babičkami k nám. Ale stáli jsme před oříškem - jak udělat Vánoce bez tradic, které jsou nám oběma proti mysli a které všichni ostatní očekávají.... A co třeba nahradit staré tradice "novými"?


Možná máte podobné dilema, možná ne, ale věřím, že se stejně můžete inspirovat. Chtěla bych se s vámi podělit o několik nápadů, které nakonec přispěly k příjemné atmosféře plné překvapení, kterou všichni členové rodiny ocenili.

Svíčky: Někde poblíž stojí malý betlém, vedle něj větší svíčka a miska naplněná vodou, já jsem použila skleněnou, s dekoračními modrými sklaněnými kamínky na dně... můžete upravit podle své fantazie. Každý měl vedle talíře jednu plovoucí svíčku (zhasnutou samozřejmě ;o). Před večeří jsme přečetli krátký příběh z Bible o tom, jak se Ježíš narodil. Můžete třeba říct něco o tom, jak Ježíš přišel jako světlo na tento svět. Přitom jsme zapálili svíčku vedle betlému a pak si každý vzal svou svíčku, zapálil ji o tu velkou vedle betlému a dal ji do misky s vodou. Všem se to moc líbilo, přestože naši nejsou věřící.
Ořechy: po večeři jsem nabídla misku ořechů, přičemž na mně všichni podezřívavě hleděli, jelikož jsem předem oznámila, že ořechy se u nás louskat nebudou. Údiv vystřídaly úsměvy, když každý ve svém ořechu našel malý dárek. Ořechy jsem předem opatrně rozpůlila (potřebujete co největší ořechy), vybrala vnitřek, do každého jsem dala nějakou drobnost, třeba rolničku, malinkého porcelánového pejska, mušličku.... cokoli se tam vejde a může aspoň trochu potěšit. Potom jsem ořechy zase slepila k sobě. Do ořechů se dá třeba také schovat verš z Bible, nebo vtip...
Dárek večera: jeden dárek - musí být univerzální, třeba malý kalendář, nebo obrázek, ale raději nic drahého.... - zabalený čeká na viditelném místě. Před večeří se oznámí, že kdo najde rolničku, dostane dárek večera. Měli byste vidět, jak všichni zvědavě nakukovali pod talíře, do misek a podobně.... trošku to okořenilo atmosféru večera :o) Rolička byla nakonec v jednom ořechu.
Můžete také třeba před večeří schovat drobnosti pod obrácené talíře :o) "drobnosti" můžou být třeba i pomalované kamínky nebo něco, co sami vyrobíte. Nemusíte nutně utratit spoustu peněz. Jde o to ukázat, že jste pro ostatní chtěli přichystat něco hezkého, že jste na ně mysleli. Většina lidí má ráda příjemná překvapení.

A teď chci dát prostor vaší fantazii :o) Máte ve své rodině nějaké podobné tradice? Nebo vás zrovna něco nového napadlo? Podělte se s námi. Napište mi a já slibuji, že ještě před Vánoci vaše tipy uveřejním ve speciál Občasníku.

Těšíme se na vaše nápady! Jana a Alan