www.PRAMENY.net občerstvení pro duši

Hry - kategorie

Zdravím z nových Pramenů, na stránkách ještě pracujeme takže vše ještě není úplně dokončené. Bohužel nebylo možné přenést hodnocení a komentáře ze staré verze, začínáme tedy nanovo.

Právě přítomno: 815 hostů a žádný člen

Narcisový princip

: ***** (5, 1 Vote)

Už několikrát mi dcera volala a přesvědčovala mě: “Mami, musíš se přijet podívat na narcisy dřív, než odkvetou.” Chtěla jsem, ale byly to dvě hodiny jízdy autem. “Přijedu příští úterý.” slíbila jsem, když mi zavolala potřetí.

Příští úterý bylo chladné a deštivé, ale dala jsem slovo a tak jsem jela. Když jsem konečně dorazila do Karolinina domu, objala a pozdravila se s vnoučaty, řekla jsem jí “Zapomeň na narcisy, Carolyn!”

“Není vidět na cestu, je mlha a zataženo a nic na světě, kromě toho, že jsem chtěla vidět tebe a děti, by mě nepřinutilo ujet ani centimetr navíc.” Moje dcera se klidně usmála a řekla: “V tomhle počasí jezdíme pořád, mami.” “No, mě nedostaneš zpátky na silnici dokud se to nevybere a pak zamířím rovnou domů!” Ujistila jsem ji.

“Doufala jsem, že mě vezmeš do servisu pro auto.” “Jak je to daleko?” “Jen pár bloků.” řekla Carolyn. “Budu řídit, jsem tu zvyklá.” Po několika minutách jízdy jsem se musela zeptat: “Kam jedeme? Tudy se nejede do servisu!”

“Jedeme do servisu oklikou,” usmála se Carolyn, “kolem narcisů.” “Carolyn,” řekla jsem striktně, “prosím, otoč to.” “To je v pohodě, mami, slibuju. Nikdy by sis neodpustila, že jsi o tohle přišla.”

Asi po dvaceti minutách jsme zahnuli do malé, štěrkové uličky a před námi se objevil malý kostelík. Na vzdálenější zdi kostela visela cedule, na které bylo napsáno “Narcisová zahrada.” Vystoupili jsme z auta, každá jsme vzala za ruku jedno dítě a následovali jsme Carolyn po cestě. Když jsme zahnuli za roh, podívala jsem se nahoru a zalapala jsem po dechu. Přede mnou se rozprostírala nádherná podívaná. Vypadalo to, jako by někdo vzal ohromný hrnec zlata a polil jím vršek hory a stráně pod ním. Květiny byly vysázeny ve velkolepých, vířivých vzorech, tmavě oranžové, bílé a mnoho odstínů žluté. Každá barevná odrůda byla vysázena ve skupině a vypadala jako samostatná vlna v květinové záplavě. 5 akrů osázených květinami.

“Kdo si s tímhle dal tu práci?” ptala jsem se Carolyn.

“Jedna žena,” řekla Carolyn, “patří jí ten pozemek. To je její domek” Carolyn ukázala směrem k dobře udržovanému, dřevěnému stavení s šikmou střechou, které uprostřed té nádhery vypadalo malé a skromné. Na zápraží jsme si všimly cedule. Byla nadepsána “Odpovědi na otázky, které vím, že byste chtěli znát”.

První odpověď byla prostá. Bylo tam napsáno: “50 000 cibulí”. Druhá odpověď byla: “Jedna po druhé, jednou ženou. Dvě ruce, dvě nohy a velmi malý mozek.” Třetí odpověď byla: “Začala jsem v roce 1958.”

Tady to bylo, narcisový princip. Ten moment pro mě znamenal zážitek, který změnil můj život.

Přemýšlela jsem o této ženě, se kterou jsem se nikdy nesetkala, která před více než čtyřiceti lety začala cibulku po cibulce uskutečňovat svou vizi krásy a radosti na obyčejném vršku hory. Sázení jedné cibulky za druhou, rok za rokem, změnilo svět. Tato neznámá žena navždy změnila kousek země, na které žila.

Princip narcisové zahrady nám něco ukazuje. Učit se jít dopředu k cíli a touhám krok za krokem – často je to jeden dětský krůček za druhým – učit se dělat to s láskou a využít běhu času. Když znásobíme malé chvilky malým přídavkem denního úsilí, tak zjistíme, že můžeme dosáhnout nádherných věcí. Můžeme změnit svět.

“Je mi z toho trochu smutno,” přiznala jsem Carolyn. “Co jsem mohla dokázat, kdybych před třiceti lety měla nějaký cíl a pracovala na něm jednu cibulku po druhé, celá ta léta. Jen si představ, co jsem mohla dokázat!”

Má dcera shrnula poselství dne svým obvklým, přímým způsobem. “Začni zítra.” Nemá smysl přemýšlet o ztracených hodinách včerejška. Mnohem lepší je místo lítosti se zeptat: “Co s tím udělám dneska?”